114 vjeçari tregon 5 ushqimet që e kanë mbajtur gjallë kaq gjatë

RrugaPress2
0 0

Nuk është sekret që të gjithë njerëzit duan të jetojnë sa më gjatë që të jetë e mundur, por sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, jetëgjatësia mesatare është rreth 72 vjet. Më poshtë janë listuar disa sekrete të jetëgjatësisë nga një burrë që jetoi 114 vjeç. Bernando LaPallo lindi në 1901 dhe vdiq në 2015. Ai i dha meritë për jetëgjatësinë e tij ushqimit të shëndetshëm. “Njerëzit më pyesin se çfarë bëj për të qëndruar kaq i ri dhe i përgjigjem me shprehjen e vjetën ne jemi çfarë hamë”. Menuja e tij e përditshme përmbante shumë perime organike dhe fruta. Por kishte 5 ushqime të veçanta që ai besonte se ishin përbërësit kryesorë.

Mbretëresha e erëzave, kanellë

Kanella nuk është vetëm një erëz e shijshme, ajo njihet gjithashtu për vetitë e fuqishme medicinale. Është e dobishme në trajtimin e kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore. Mund të ndihmojë gjithashtu në luftimin e virusit HIV.

Një dhuratë nga parajsa, çokollata

Ngrënia e çokollatës gjithashtu mund të kontribuojë në shëndetin tonë. Ky ushqim ka një larmi ndikimesh pozitive, nga ulja e niveleve të kolesterolit deri në parandalimin e rënies njohëse, gjithashtu na ndihmon të kapërcejmë stresin.

Një antibiotik natyral, hudhra

Hudhra është e njohur për parandalimin e sëmundjes së Alzheimer dhe çmendurinë, ul rrezikun e dështimit të zemrës, detoksifikimin e trupit dhe luftimin e sëmundjeve të ndryshme.

Një ilaç për të gjitha sëmundjet, mjalti

Ky produkt i mrekullueshëm nga bleta është përdorur në mjekësi për më shumë se 5,000 vjet. Është një ilaç shërues natyral për shumë kushte dhe është i njohur për vetitë e tij antiseptike, antioksiduese dhe antibakteriale. Për më tepër, disa njerëz e përdorin atë për qëllime kozmetike.

Vaji i jetës – vaj ulliri

Sipas ekspertëve, vaji i ullirit ekstra i virgjër është i mirë edhe për organizmin tonë. Është i pasur me yndyra të shëndetshme, të pangopura që mbajnë trurin dhe zemrën tonë të shëndetshme. Për më tepër, vaji i ullirit ndikon pozitivisht në funksionet njohëse, përmban sasi të mëdha antioksidantësh dhe mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe kancerit.

Rruga Press

Next Post

12 THËNIE NGA KURT COBAIN, LIDERI I GRUPIT LEGJENDAR “NIRVANA”

Më 20 shkurt, Kurt Cobain, do të kishte festuar 54 vjetorin e lindjes.Solisti, kitaristi dhe kompozitori i grupit të famshëm “Nirvana”, vdiq nga një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri plagë në prillin e vitit 1994, në moshën 27-vjeçare. Gjatë jetës së tij, Cobain simbolizoi një fenomen ndërkombëtar, duke qenë […]