Anija iraniane sulmohet në Detin e Kuq disa orë para se të fillonin bisedimet për armët bërthamore

RrugaPress2
0 0

Irani ka zbuluar se një anije që ajo kishte vendosur në Detin e Kuq ishte goditur nga një minë, një sulm që i atribuohet Izraelit nga zyrtarë amerikanë që janë anonim.

Sulmi ndaj “MV Saviz” përkoi me fillimin e bisedimeve diplomatike të nivelit të lartë që synojnë ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të nënshkruan në vitin 2015 nga Irani dhe fuqitë e tjera botërore që mbajtën kontrolle në programin bërthamor të Teheranit në këmbim të lehtësimit nga sanksionet e Shteteve të Bashkuara.

Bisedimet, të cilat filluan disa orë pas sulmit, ishin një sukses modest, duke rezultuar në diplomatë që ranë dakord të formojnë dy grupe pune të veçanta që synojnë heqjen e sanksioneve të SHBA-së të vendosura nga ish-presidenti Donald Trump dhe zvogëlimin e elementeve të programit bërthamor të Iranit që shkelin kufijtë e marrëveshja bërthamore, e quajtur Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA).

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Saeed Khatibzadeh, ka thënë gjatë një konferencë se “Saviz”, të cilin ai e përshkroi si një anije tregtare, ishte goditur nga një shpërthim një ditë më parë në brigjet e Xhibutit.

New York Times citoi zyrtarë amerikanë anonim të thoshin se Izraeli ishte prapa sulmit, i cili ishte si përgjigje e një sulmi ndaj një anije mallrash në pronësi të Izraelit dhe një pjesë e një serie sulmesh nga Izraeli dhe Irani në anijet e njëri-tjetrit.


BOTA:

Next Post

Franca hap për publikun arkivat e gjenocidit në Ruandë

Franca ka hapur arkivat për gjenocidin e vitit 1994 në Ruandë. Autori kryesor i një raporti të porositur nga presidenti Emmanuel Macron në lidhje me të thotë se roli i Francës para dhe gjatë gjenocidit në Ruandë ishte një “dështim monumental” që vendi duhet të pranojë. Historiani Vincent Duclert, i cili drejtoi […]