Lëkundje të forta tërmeti ndihen në Tiranë

RrugaPress2

Një lëkundje e fortë tërmeti është regjistruar rreth orës 17:03 minuta të pasdites së sotme. Lëkundja me magnitudë 4.7, me epiqendër në Vorë. Lëkundja e tërmetit është ndjerë edhe në Durrës dhe zonën e Fushë-Krujës. Ndërsa IGJEUM, thotë se lëkundja e tërmetit kishte një magnitudë prej 4.3 me thellësi prej […]

“Shqiptarët i ka çmendur mendjemadhësia”, 15 këshilla të Mit’hat Frashërit, që tregojnë shqiptarin e vërtetë

RrugaPress2

Kjo është thënia simbol e Mit’hat Frashërit, alias Lumo Skëndo, e thënë në vitet ’30 kur shkëlqeu një plejadë dhe traditë letrare, por dhe elitare në Shqipëri. Mit’hat Frashëri u lind më 25 mars 1880 në Janinë; vdiq më 3 tetor 1949 në Nju-Jork, SHBA. Ishte i biri i Abdyl […]

Marrëveshja e detit me Greqinë, Dora Bakojanis rrit tensionet: Vendimi i Francës i bllokoi, Shqipërisë t’i dërgohet mesazh i qartë, nëse na duan aleatë do zgjerojmë 12 milje në det

RrugaPress2

Kufiri i detit vijon që të jetë një nga çështjet më të nxehta që ka hapur gjithmonë konflikt mes Shqipërisë dhe Greqisë. Kësaj herë ka qënë ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis ajo që i ka hedhur ‘benzinë zjarrit’ duke risjellë në vëmendje marrëveshjen e vitit 2009, e nënshkruar […]