OKB: Jeta e miliona grave drejtohet nga të tjerë

User2

Miliona grave në të gjithë botën u është mohuar liria për të marrë vendime në lidhje me trupin e tyre, sipas një raporti të lëshuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Informacione nga 57 vende, shumica e tyre në Afrikën Subsahariane zbuloi se vetëm rreth gjysma e vajzave adoleshente dhe […]

Kurti prezanton ligjin e ri për konfiskimin e pasurive të paligjshme në Kosovë: I japim fund epokës “Rroga e vogël, fitimi i madh!“

User2

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka prezantuar për qytetarët ligjin e ri për konfiskimin e pasurive të pasurive të pajustifikuara apo të paligjshme. Me këtë ligj, sipas Kurtit i hapet rrugë të një agjencie të të pavarur të re joprokuroriale që synon të hetojë pasuritë duke luftuar kriminalitetin dhe konfiskimin […]

Blinken: Është koha të tërhiqemi nga Afganistani

User2

Uashingtoni do të punojë për së afërmi me aleatët e NATO-s për një tërheqje të koordinuar nga Afganistani, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken. “Së bashku kemi arritur qëllimet dhe tash është kohë për të kthyer forcat tona”, tha Blinken para bisedimeve me partnerët e NATO-s në Bruksel. […]

Vrasja e afro-amerikanit, ndalon sportin në SHBA

User2

Baseballi, NBA dhe Hockey janë tre sporte elitare në SHBA me qindra mijëra tifozë, dhe së fundmi ekipet e Minneaolis janë bashkuar në një tjetër kauzë kundër vrasjes së një afroamerikani nga policia e cila konsiderohet një sjellje brutale ndaj njerëzve me ngjyrë. Nuk ka kaluar shumë kohë kur Minneapolis […]

Shoqatata italiane për mbrojtjen e kafshëve letër ambasadores shqiptare: Ndalni këtë masakër në Tiranë

User2

Shoqatat Italiane për mbrojtjen e kafshëve i kanë dërguar një letër Ambasadores së Shqipëri në Romë, Anila Bitri me apelin;  “NDALO MASAKRËN E QENËVE TË RRUGËS”. “Ndaloni këtë masakër në  kryeqytetin Tiranë e në qytete të tjera të Shqipërisë.“ “Ne u bëjmë thirrje autoriteteve lokale t’i japin fund e menjëherë […]