Dashurinë e “merr në dorë” inteligjenca artificiale

user3

Shtete të ndryshme po vujnë plakjen e popullsisë. E tillë është edhe Japonia. Por qeveritarët atje kanë marrë një vendim që të rrisin nivelin e lindshmërisë duke financuar disa skema të inteligjencës artificiale që do të ndihmojë njerëzit të gjejnë personin e zemrës. Nga viti i ardhshëm qeveritë lokale do […]

“Rritet” mali Everest

user3

Nuk rriten vetëm njerëzit, por edhe malet. Maja më e lartë në botë, mali Everest është rritur me pothuajse 1 metër pas disa kalkulimeve të fundit të ekspertëve. Nepali dhe Kina kanë njoftuar se pas llogaritjeve të fundit mali Everest është zgjatur me 86 centimetra. Deri më tani vendet ishin […]

Lajmi i Fundit/ Kualifikueset e Botërorit 2022, Shqipëria në grup me Anglinë, Kosova me Spanjën

user3

Po hidhet në Zyrih shorti i kualifikueseve të Kampionatit Botëror 2022, në Katar. Shqipëria është vendosur në grupin I së bashku me Anglinë, Poloninë, Hungarinë, Andorrën dhe San Marinon. Ndërkohë, Kosova është pozicionuar në grupin B, së bashku me Spanjën, Suedinë, Greqinë dhe Gjeorgjinë. Grupi A, Portugali, Serbia, Republika e […]