PS nuk ndalet me përgjimet/ “The Guardian zbulon skandalin e manipulimit të të dhënave në Facebook

user3

Vetëm një ditë pasi Lapsi.al publikoi lajmin e bujshëm mbi listën sekrete që Partia Socialiste ka përpiluar duke gjurmuar votuesit dhe duke zbuluar të dhëna konfidenciale të tyre, gazeta prestigjoze “The Guardian” ka publikuar një investigim të gjatë që përqëndrohet në mënyrën se si liderë të ndryshëm në vendet e botës së […]

Nxjerrja e të dhënave personale/ SPAK “zbarkon” në zyrat e “Lapsi.al”, do sekuestrohet serveri i “patronazhit”

user3

SPAK po bën verifikime lidhur me pretendimet për nxjerrjen e të dhënave personale të qytetarëve nga portali e-Albania për qëllime elektorale nga PS. Hetimi nisi pasi portali “Lapsi.al” publikoi emrat e disa figurave publike, numrat e kartave të identitetit dhe numrat e celularëve të të cilëve pretendohet se kanë përfunduar […]

Putin refuzon takimin me presidentin ukrainas, V. Zelensky

user3

Zelenskyi ka propozuar një takim, ndërsa konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës në Ukrainën lindore është intensifikuar në javët e fundit.  “Ne nuk kemi marrë ende një përgjigje dhe shpresojmë shumë që kjo nuk do të thotë të refuzosh një diskutim,” tha Mendel, zëdhënëse e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Sipas Mendel, […]

ASH-AAA: Tërheqim amandamentet pasi të zyrtarizohet se VMRO i ka tërhequr nga ligji për shtetësi

user3

Koalicioni opozitar shqiptar, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa (ASH-AAA), kanë përshëndetur  deklaratën e deputetit të VMRO-së, Nikolla Micevski, i cili në një konferencë për mediat njoftoi se do të tërheqin të gjitha amandamentet e dorëzuara për bllokimin e propozim ligjit për nënshtetës, duke thënë se ky është një hap i […]

OKB: Birmania mund të jetë Siria e radhës

user3

Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, paralajmëron se dhuna brutale ndaj protestuesve në Mianmar mund të përbëjë një krim kundër njerëzimit. “Vendi mund të jetë, gjithashtu, drejt një lufte civile të ngjashme me atë në Siri”, deklaron Bachelet, njofton Aftonbladet. “Kam frikë se situata […]