Zvicër/ “Lost Ships” i Elina Dunit nominohet për albumin më të mirë ndërkombëtar

RrugaPress2

Albumi “Lost Ships” e këngëtares shqiptare të xhazit Elina Duni nominohet nga Deutscher Jazzpreis. Albumi i këngëtares shqiptare, e cila jeton në Zvicër, është nominuar në kategorinë “Album Vokal des Jahres International” (Albumi i vokalit ndërkombëtar më të mirë të viit). Albumi është publikuar me 13 nëntor 2020, me këngë […]

Guljelm Radoja, ose kush ishte “shkodrani që i bani të tana” në kinematografinë shqiptare dhe beteja për Teatrin

RrugaPress2

Ditën e djeshme ndërroi jetë nga Covid-19 aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Ai ndodhej i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi” në kryeqytet që prej dy ditësh, por nuk ka arritur të fitojë dot betejën me virusin. Fillimisht aktori ishte i shtruar në reanimacionin e Spitalit të Durrësit, ku u […]

Çfarë i shkruan At Gjergj Fishta nga Parisi, Vinçens Prenushit për problemet politike të Shqipërisë së vitit 1920?

RrugaPress2

Gazeta “Panormama” ka botuar një letër të Gjergj Fishtës, dërguar nga Parisi Vinçens Prenushit, në të cilën paraqiste qëndrimin e tij dhe të kishës katolike rreth problemeve politike të viteve të fundit. Botimi i kësaj letre është bërë i mundur me ndihmën e studiuesit Stefan Çapaliku. Në këtë letër, Ati […]