Søren Kierkegaard dhe liria

User1

Përkthim nga Philosophie Magazin Nuk ka liri pa ankth, dhe mu aty qëndron edhe mundësia e njeriut, pohon filozofi danez Søren Kierkegaard në shkrimin e tij Koncepti i ankthit i vitit 1844. Nuk po kuptoni asnjë fjalë? Ja se po ju ndihmojmë. CITATI  “Ankthin mund ta krahasojmë me marramendjen. Kush […]

E kuqe vatre

RrugaPress2

Nga Krenar Zejno E ka një vepër Gani Gashi që quhet “Sofër e kuqe”. E ka kryer prej vitesh dhe titullin e saj në katalog na e shfaqi mes të tjera sugjerimesh, për ritualin e dilemës lojcake të emrit të ekspozitës “Vatër e kuqe”. I pëlqeu ky emërim edhe gazetares, […]

Faik Konica: Veset e pandreqshme të shqiptarëve

user3

(Nga Uashingtoni, ai vazhdonte të hidhte në letër historinë e shqiptarëve, frymëzuar nga gjithë librat që kishte lexuar, por dhe nga përvoja personale. Fati nuk deshi që Konica t’i përfundonte këto shënime, por ato janë sot si dëshmi jo vetëm e një kohe dhe një mendjeje që ka kontribuar aq […]

Libraritë më të bukura të botës/FOTO

user3

Me arkitekturë ikonike, koleksione mbresëlënëse të artit dhe kopshte të zbukuruara, këto librari kanë më shumë sesa libra të ekspozuar. Ndërkohë që të gjithë jemi në dijeni se një libër nuk duhet gjykuar nga kopertina e tij, vlerësimi i diçkaje tjetër e cila bazohet në pamjen e tij jo vetëm […]

Më në fund ide të reja! (2)

user3

Nga Alain Brossat Përktheu Elvis Hoxha Ja dhe një ide tjetër budalle, krejt ide-reflekse e ngjallur në të menduarin-rrëmujë (mendimi i aparatuar nga pushteti): ideja se pushtimi i Kapitolit nga lukunia pro-Trump është domosdoshmërisht një spektakël i dhimbshëm. Po qe se, përkundrazi, këta imazhe na nxjerrin përpara fundin grotesk të «Make […]

ÇFARË ËSHTË AUTIZMI?

User2

Autizmi është çrregullim neurobiologjik kompleks e shumëplanësh i zhvillimit të njeriut , pjesë e  Çrregullimeve të Spektrit Autik Sot të paktën 1 në 88 vetë diagnostikohen me autizm duke e bërë këtë te fundit më të shpesht se kanceri, diabeti dhe SIDA të marra së bashku Është diagnozë aq e gjerë sa […]

Çfarë ndodhi pas Pranverës Arabe

user3

E quajnë Pranvera Arabe. Protesta e cila filloi para dhjetë vitesh në Tunizi dhe u përhap nëpër rajon. U rrëzuan autokratë dhe filluan luftëra. Tunizia ia doli ta evitojë këtë gjë. Këtij vendi i referohen si rast suksesi nga të gjithë vendet e Pranverës Arabe. Por, a mundemi me të […]

Historia e Valles së Osman Takës

user3

Në Çamëri, në vendin e quajtur Konispoli, jetonte fisi i Takajve, aty ku lindi Osman Taka, një djalë me trup elegant, i pashëm dhe burrëror. Historia fillon në kohën e pushtimit të Perandorisë Osmane ku Konispoli ka qenë qendër administrative e cila kontrollohej nga ana ushtarake “Karakolli i Qafë Botës”, […]