Fjalimi historik i presidentit Biden kundër Millosheviçit në 1995 (VIDEO)

User4

Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden ka qenë gjithmonë një përkrahës i çështjes shqiptare në Ballkan. Ish senatori dhe ish zv.presidenti amerikan ka kundërshtar hapur politikat e diktatorit serb Sllobodan Millosheviç që në vitin 1995. Presidenti Biden mbahet mend për shumë fjalime të zjarrta kundër genocidit serb në Ballkan, […]

Biden nis turin e parë jashtë shtetit për t’u dhënë siguri aleatëve dhe takuar Putinin

User4

 Presidenti Joe Biden është i etur për të rikthyer Shtetet e Bashkuara në skenën botërore, duke u dhënë siguri aleatëve evropianë të tronditur thellë nga paraardhësi i tij dhe nxitur demokracinë si mbrojtjen e vetme të forcave në rritje të autoritarizmit. Biden ka ndërmarrë hapa në udhëtimin e tij tetëditor në terma gjithëpërfshirës, […]

Shkarkimi/ Sot votohet për Presidentin në Kuvend

User4

Ditën e sotme, për herë të parë në Shqipëri pritet të votohet shkarkimi i Presidentit Ilir Meta, nga detyra. Kuvendi i Shqipërisë, do të mblidhet në orën 10;00, ku do të miratojë raportin dhe propozimin e komisionit hetimor për largimin e parakohshëm të Presidentit nga institucioni me argumentin se ka […]

Qeveria e Kosovës miraton heqjen e leje qëndrimit të përkohshëm me Shqipërinë

User4

Qeveria e Kosovës ka miratuar në parim Marrëveshjen Ndërkombëtare ndërmjet Qeverisë së Republikës të Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për heqjen e leje qëndrimit të përkohshëm. Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Blerim Gashani, tha se kjo projektmarrëveshje është në frymën e interesave të përbashkëta në kuadër […]