Merkel vaksinohet me “AstraZeneca”

User1

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka marrë dozën e saj të parë të vaksinës anti-COVID “AstraZeneca”, më shumë se dy javë pasi vendi pezulloi përdorimin e vaksinës për personat nën 60 vjeç. 66-vjeçarja ka thënë se ishte “e lumtur” që mori dozën, me zëdhënësin e saj Steffen Seibert që shkroi në […]

Izraeli heq detyrimin e mbajtjes së maskës jashtë

user3

Jerusalem Post, autoritetet kanë vendosur të presin për fundin e festave kombëtare të Ditës së Përkujtimit dhe Ditës së Pavarësisë, nga frika se festimet pa maska ​​mund të çojnë në një rritje të infeksioneve.  Nga e diela më 18 prill në Izrael nuk do të jetë më e detyrueshme mbajtja […]

Turqia ndalon blerjet me kriptovaluta

user3

Në arsyetimin e Bankës Qendrore të Turqisë thuhet se këto monedha “nuk janë subjekt i ndonjë mekanizmi i rregullimit dhe mbikëqyrjes, ose një autoriteti rregullator qendror”. Banka Qendrore e Turqisë ka ndaluar përdorimin e kriptovalutave për të blerë mallra dhe shërbime, duke përmendur dëmet e mundshme që mund të shkaktohen […]

“Nëse Rusia vazhdon të ndërhyjë, i gatshëm të…”, Biden paralajmërim tjetër, flet për hakmarrje

User1

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se SHBA-ja do marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Rusinë. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, pasi SHBA-ja shpalli sanksione të reja kundër Rusisë, Biden po ashtu paralajmëroi se nëse Rusia “vazhdon të ndërhyjë” në demokracinë amerikane, ai është i gatshëm […]