Zbutet pandemia në vendet nordike; tjetër shtet lehtëson masat antiCovid: Organizimet deri në 50 persona

User1

Norvegjia do të lehtësojë masat kufizuese kundër koronavirusit nga e premtja, të cilat përfshijnë heqjen e ndalesës për shitje të alkoolit, që është vendosur para Festës së Pashkëve, njoftoi kryeministrja Erna Solberg të martën. Restorantet dhe baret mund të nisin shitjen e alkoolit për konsumatorët që porosinin ushqim deri në […]

Putin refuzon takimin me presidentin ukrainas, V. Zelensky

user3

Zelenskyi ka propozuar një takim, ndërsa konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës në Ukrainën lindore është intensifikuar në javët e fundit.  “Ne nuk kemi marrë ende një përgjigje dhe shpresojmë shumë që kjo nuk do të thotë të refuzosh një diskutim,” tha Mendel, zëdhënëse e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Sipas Mendel, […]

OKB: Birmania mund të jetë Siria e radhës

user3

Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, paralajmëron se dhuna brutale ndaj protestuesve në Mianmar mund të përbëjë një krim kundër njerëzimit. “Vendi mund të jetë, gjithashtu, drejt një lufte civile të ngjashme me atë në Siri”, deklaron Bachelet, njofton Aftonbladet. “Kam frikë se situata […]