Mandati si mospërfaqësim

RrugaPress2

Shkruan Klejd Këlliçi Shkruante Montanelli dikur ‘Turarsi il naso e votare DC’, e perifrazuar do të thotë, mbaj frymën dhe voto Demokracinë Kristiane. Ishte Lufta e Ftohtë, e në Itali ajo zhvillohej në terrenin e politikës kombëtare, me përballjen e Demokracisë Kristiane dhe Partisë Komuniste. Lufta e Ftohtë mbaroi, e […]

10 paradokse në ditë

User1

Shkruan Elvis Hoxha 1. Lulzim Basha deklaroi se ka luftuar gjatë për rënien e komunizmit, madje ia paska dalë. Pastaj tha se beteja sapo ka filluar. Nuk e kuptova, ka filluar beteja më herët, apo ka nisur sapo. PD-ja ka fituar, derisa Basha është kaq i lumtur. Por duhet vlerësuar […]

Rama kërcënon bukën, shtëpinë, punën

user3

Shkruan Elvis Hoxha Porti i Durrësit i jepet kompanisë arabe për t’u shndërruar banime dhe jahte, pra hyrja më e madhe detare. Vuçiçi shafq haptas se është ndjekës besnik i Milosheviçit, por Rama e ka shumë mik dhe minishengeni është qëllimi më i lartë që ka. Albin Kurtit nuk ia […]

Patronazhisti!

User1

Shkruan Klejd Këlliçi Para pak ditësh shqiptarët u zgjuan me një patronazhist. Shumë kush mori vesh se të dhënat e tij përdoreshin nga PS për identifikimin e preferencës politike, përpos informacioneve të tjera personale si numri personal i identifikimit, vendi i punës apo numri i telefonit. Anash listës shqiptarët gjetën […]

Rojet e kufirit

user3

Nga Hysamedin Feraj Shenjtërimi i kufijve te vendosur në Londër me 1913 është shenjtërim i pushtimit të Kosovës nga Serbia. Ai pushtim shenjtërohet nga kushdo që flet edhe sot për ndërhyrje të Kosovës “në punët e brendshme” të Shqipërisë, ose për ndërhyrje të Shqipërisë “në punët e brendshme” të Kosovës. […]

Pa dyshim Krejt e Drejt!

User1

Shkruan Klejd Këlliçi Vjosa Osmani u zgjodh presidente pa perspektivën e errët e të paqartë të zgjedhjeve të parakohshme. Opozita e dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit kishte në dorë të vetmin shans për ta penguar qeverinë Kurti, atë të bojkotit të seancave për zgjedhjen e presidentit të ri. E […]

Rrotacioni ose gjuha e pushtetit

User1

Shkruan Ardit Cara Që kur fillon historia e zgjedhjeve pluraliste kemi pasur disa herë rrotacion. 91-97 Berisha, e nxorri vendin nga diktatura dhe u nis për në autoritarizëm. Krijoi një sistem mbytës nepotik dhe autoritar ku kundërshtarët disiplinoheshin nga bandat paraushtarake herë me të rrahur e herë me te vrarë. […]