Blinken: Rrjedha Veriore 2, një projekt gjeopolitik rus

user3

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gazsjellësi Rrjedha Veriore 2, është një projekt gjeopolitik rus që minon sigurinë e Ukrainës. Gazsjellësi do të rrisë eksportet e gazit rus në Gjermani. Ai këto komente i bëri gjatë një konference për media të mërkurën (23 qershor) në Berlin së bashku […]

NATO: Rusia një kërcënim, Kina një sfidë

user3

72 vite pas themelimit, NATO ka zhvendosur vëmendjen në Azi-Paqësor. Për herë të parë në historinë e Aleancës, Nato e ka cilësuar fuqinë aziatike jo si një partner ekonomik, por si një sfidë “e vazhdueshme” për botën perëndimore. “Ambiciet dhe sjellja dinamike e Kinës paraqesin sfida të vazhdueshme për rendin […]

Stoltenberg: Marrëdhënia jonë me Rusinë është në nivelin më të ulët që nga fundi i Luftës së Ftohtë

user3

Samiti i NATO-s shënon një kapitull të ri në marrëdhëniet transatlantike, tha Jens Stoltenberg kur mbërriti në Bruksel. Sipas sekretarit të përgjithshëm Drejtuesit e Aleancës do të diskutojnë një axhendë të gjerë, përfshirë Rusinë. “Marrëdhënia jonë me Rusinë është në nivelin më të ulët që nga fundi i Luftës së […]

Përvjetorët gjeopolitikë të 10 qershorit

User2

Ngjarje dhe personazhe që bënë histori më 10 qershor 1190- Vdes Frederiku I nga Hohenstaufen, i njohur si Barbarossa, perandori i Perandorisë së Shenjtë Romake. Fushatat e tij të shumta në Itali janë të njohura, për pushtimin e gadishullit nga Komunat Veriore në Mbretërinë e Siçilisë. 1329- Beteja e Pelekanos […]