Rama lë në duart e ish-zëdhënëses së PS kamxhikun e portaleve, AMA-n

user3

Duke shfrytëzuar edhe një herë të fundit mbetjet e opozitës në kuvend, Edi Rama ka kryer një lëvizje të beftë që vulos kapjen e institucionit kryesor të rregullimit të medias në vend, Autoritetin e Mediave Audiovizuale. Ish zëdhënësja e Partisë Socialiste përgjatë viteve të opozitës, Armela Krasniqi doli si kandidate […]

Austria heq ndalimin e udhëtimeve për shqiptarët

user3

Nga data 24 qershor, shqiptarёt mund tё udhёtojnё drejt Austrisё pёr çfarëdo arsye, pёrfshirё edhe turizёm. Lajmin e ka dhënë Ministria e Punëve të Jashtme dhe Evropës në një status në rrjetet sociale, sipas së cilës shqiptarët duhet të jenë të pajisur me testin PCR të 72 orëve të fundit […]

Çamët kërkojnë rishikimin e teksteve të Historisë: Duam vendin që na takon

user3

Në vijim të aktiviteteve të “Javës Çame”, në përkujtim të 77-vjetorit të gjenocidit grek mbi shqiptarët e Çamërisë, Akademia e Shkencave, Fondacioni Çamëria “Hasan Tahsini” dhe Shoqata Patriotike “Çamëria” promovuan vëllimin e dytë të botimit të librit “Korrespodencë dhe dorëshkrime të Ali Pashë Tepelenës” të Prof. Dr. Irakli Koçollarit. Ky […]

Izetbegoviq i thotë Vuçiqit: Kosova dhe Republika Serbe nuk mund të krahasohen, ju kryet gjenocid në Kosovë

user3

Kryetari i Partisë kryesore boshnjake të Bosnje-Hercegovinës, Partia e Veprimit Demokratik (SDA), Bakir Izetbegoviq ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili kishte tërhequr një paralele mes Kosovës dhe Republikës Serbe të Bosnje-Hercegovinës. Izetbegoviq ka pohuar se pavarësia e Kosovës nuk ka asnjë ngjashmëri me statusin e […]

Kosova “shpëton” turizmin në Shqipëri, përbëjnë 44% të hyrjeve në vend, rikthehen polakët

User4

Kosova thuajse ka dyfishuar hyrjet drejt Shqipërisë në muajin maj, sipas shifrave zyrtare të lëvizjes së shtetasve dhe këtë mund ta konstatosh lehtë edhe me një vizitë në bregdet. Kryesisht janë përqendruar në Durrës dhe Shëngjin, por nuk kanë munguar edhe udhëtimet drejt Sarandës sipas operatorëve turistikë. Ashtu sikurse pritej turizmi […]