Sot e nesër në Shqipëri, temperatura deri në 41°C

User4

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga vala e të nxehtit Afrikan e cila po iflencon temperatura shumë të larta në vendin tonë gjatë kësaj jave.  E Enjte, 24 Qershor 2021 Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri mesatare. Era do të jetë e lehtë me drejtim […]

OKB jep alarmin: Njerëzimi rrezikon zhdukjen nga ngrohja globale

User1

Gati 5000 shkencëtarë dhe ekspertë morën pjesë në publikimin e raportit më të fundit për klimën. Skenarët e mundshëm të skicuar nga Këshilli i Klimës Botërore dëshmojnë se reduktimi i gazrave të efektit serë përbën një çelës të rëndësishëm për të kufizuar pasojat e tranformimit klimaterik. Me 2 gradë më […]

Kakavija hapet për autobusët e udhëtarëve nga Shqipëria

User2

Qeveria greke vendosi hapjen pikës kufitare të Kakavijës për autobusët e udhëtarëve nga Shqipëria drejt vendit fqinj. Sipas doganës, duke filluar nga dita e nesërme, autobusët e linjave të transportit të udhëtarëve me targa shqiptare do të kalojnë normalisht. Deri më tani, kalimi i tyre ka qenë i ndaluar duke […]

Partitë opozitare shqiptare, kanë reaguar ndaj vendimit të BE-së, për të mos caktuar datë për nisjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

User2

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa nëpërmjet një kumtese thonë se Qeveria do të arsyetohet me Bullgarinë, por sipas tyre, të gjithë e dinë se shkak është Qeveria e korruptuar dhe kriminalizuar. “Dje ishim dëshmitarë të dështimit të radhës në procesin integrues. Nuk ka datë për bisedime me Bashkimin Evropian dhe […]