“Ne, Rusia dhe NATO”, Shaban Murati: Një paralajmërim për Tiranën zyrtare që të mos gjendet para të papriturave të reja të pakëndshme, që mund të sjellë qeveria e Krivokapiçit në Malin e Zi

User1

Shaban Murati Nuk kishte ndodhur kurrë më parë, as para hyrjes së Malit të Zi në NATO dhe as pas hyrjes së tij në NATO, që qeveria e shtetit të pavarur të Malit të Zi të dilte me një platformë zyrtare kundër Aleancës Atlantike. E bëri për herë të parë […]

FMN përmirëson vlerësimin për ekonominë shqiptare në 2020-n, por ul parashikimin për vitin 2021

user3

Ekonomia shqiptare ka pasur ecuri më të mirë sesa pritej në vitin 2020, por rimëkëmbja vlerësohet që të jetë më e ngadaltë sesa pritej këtë vit. Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar sot “Pasqyrën Ekonomike Globale 2021”. Sipas tabelave të raportit, rënia ekonomike për vitin 2020 vlerësohet në -3.5%, në nivele […]

“Rusia e politizoi enkas dhe që në fillim Sputnik V”/ Çfarë mund të nënkuptojë vaksina për sovranitetin evropian të shëndetit

User1

Nga Joanna Hosa Në kushtet e mungesës relative të vaksinave, për shkak të problemeve me prodhimin, gjithnjë e më shumë vende të BE-së po i drejtohen vaksinës ruse, Sputnik V. Hungaria ishte blerësja e parë, dhe tani i është bashkuar edhe Sllovakia. Disa vende të tjera, përfshirë Gjermaninë dhe Italinë, […]

Ç’të bëjmë me Doktor Tito-n?

User1

Shkruan Durim Abdullahu Tito rikthehet në PrishtinëMë 11 shkurt 2020, në kinemanë “Armata” të Prishtinës, ishte shfaqur një dokumentar 67 minutësh, në shënim të 50-vjetorit të Universitetit të Prishtinës (1970 – 2020), organizuar në kuadër të Javës së Universitetit 50 vjet UP. Në çerekun e dytë të këtij dokumentari, ishin […]

SHUMË ZHURMË PËR (AS)PAK GJË

RrugaPress2

Nga Enis Sulstarova Nëse Lëvizja VETËVENDOSJE! në Republikën e Kosovës synon një model të ri të qeverisjes, aktivistët që kandidojnë për t’u zgjedhur deputetë në Kuvendin e Shqipërisë po synojnë që të ndërtojnë një opozitë të vendosur, siç ka qenë deri tani Lëvizja në Kuvendin e Kosovës. Ata do të […]