Fshati shqiptar “Besnik”, me boshnjakë që nuk e njohin gjuhën shqipe

RrugaPress2
0 0

Në Shqipëri ekziston një fshat me emrin ‘Besnik” që për nga historia njihet si fshat tipik shqiptar, por që duket se në këtë fshat gjuha shqipe nuk flitet, pasi që i gjtihë fshati është i populluar nga banorët boshnjakë.

Sipas mediave shqiptare, thuhet se ky fshat përbëhet nga dy familje të mëdha, njëra me mbiemrin ‘Daçiq’ dhe tjetra Muriqi.

Por, si u zhduk identiteti i tyre?, Çfarë qëndron pas dhe përse autoritetet shqiptare heshtin? Çfarë ka ndodhur me ta? Ku gjendet ky fshat? Cila është historia e tmerrshme e banorëve të tij, mund të shikoni në videon më posht.

Next Post

Këto shenja të Horoskopit do të kenë më shumë fat në 2020

Për disa shenja të zodiakut 2019 nuk ishte edhe një vit aq i lehtë, por gjërat do të ndryshojnë për këto shenja gjatë vitit 2020. Viti që po vjen do t’u sjellë atyre lumturi dhe të mira. 2020 do të jetë një vit më i mirë për personat që i […]