Libraritë më të bukura të botës/FOTO

user3
0 0
Me arkitekturë ikonike, koleksione mbresëlënëse të artit dhe kopshte të zbukuruara, këto librari kanë më shumë sesa libra të ekspozuar.
Ndërkohë që të gjithë jemi në dijeni se një libër nuk duhet gjykuar nga kopertina e tij, vlerësimi i diçkaje tjetër e cila bazohet në pamjen e tij jo vetëm që është e pranueshme por edhe inkurajohet në përgjithësi. Nga Baltimore në Tokio, libraritë e bukura janë të njohura për ambiente të jashtme të shquara – me arkitekturë interesante dhe kopshte të bollshme – dhe ambiente të brendshme që shfaqin dizajne, të tilla si ato me tavane me mur të freskët ose mure të bëra tërësisht prej qelqi. Dhe kjo nuk është asgjë krahasuar me miliona libra të vendosur brenda mureve të tyre. Pra, nëse jeni një adhurues librash apo edhe një adhurues i arkitekturës, këto do të duhej të ishin në 15 libraritë më të bukura në botë që do të duhej të ishin në listën tuaj të cilat duhet të vizitoni.
Foto: Alamy
Libraria George Peabody, Baltimore
Një nga bibliotekat më të bukura në SHBA, Biblioteka George Peabody (pjesë e Universitetit Johns Hopkins) përmban mbi 300,000 vëllime të grumbulluara në pesë nivele dekorative. Librat janë mbresëlënës, sigurisht, por katedralja si atriumi, dyshemetë prej mermeri dhe detajet e hekurit të farkëtuar janë pjesa më tëqrheqëse këtu. Ndoshta nuk është për t’u çuditur se kjo librari është bërë një nga vendet më të njohura për dasmat në qytetin e Baltimore?
Foto: Getty Images
Libraria Nationale De France – Francë
Libraria kombëtare e Francës u përfundua në 1868. Atë kohë ishte depo më e madhe e librave në botë. Ai përmban mbi dy milionë dokumente, megjithëse e ka humbur atë rekord. Kjo librari u rindërtua dhe u zgjerua ndjeshëm pasi ndërtesat e reja u përfshinë në strehimin e koleksionit në vitin 1988. Përveç që ishte absolutisht e bukur, libraria gjithashtu ka një koleksion të gjerë të monedhave antike, si ato Franceze, Romake dhe Greke.
Foto: Getty Images
Libraria Publike Qëndrore, Vankuver
Nëse Biblioteka Qendrore Publike e Vankuver ju duket e njohur, kjo ndodh sepse është modeluar sipas një ndërtese tjetër të famshme: Koloseut ikonik të Romës. Kompleksi bibliotekar me nëntë kate zë një bllok të tërë të qytetit dhe përfshin hapësirë për zyre dhe kafene në katin e parë. Një nga tiparet e saj më befasuese është kopshti në tavan i projektuar nga Safdie Architects.
Foto: Alamy
Libraria El Escorial, Spanjë
Kjo librari Spanjolle jo vetëm që është një vepër arti, por është gjithashtu pjesë e një vendi të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Fillimisht i porositur nga mbreti Philip II në shekullin e 16-të, tipari më shkëlqyes i kësaj librarie është një seri prej shtatë afreskesh që përshkruajnë artet liberale (muzikë, retorikë, astronomi, etj.). Qyteti i San Lorenzo de El Escorial, i cili është rreth 45 minuta në dalje të Madridit, ka qenë prej kohësh një i preferuar i mbretërve spanjollë, dhe ka shumë më shumë për të parë këtu jashtë librarisë, duke përfshirë një manastir, kopshte dhe panteonët e ish princërve dhe mbretërve.
Foto: Getty Images
Libraria Universitare Tama Art, Tokio
E përfunduar në vitin 2007, Libraria e Tama Art  University në Tokio mund të jetë moderne në dizajn por përsëri arrin të ketë një ndjesi klasike, pothuajse antike. Ndoshta 100,000 librat i japin një ndjesi të arkaizmit, ose ndoshta është për shkak se struktura e hijshme i ngjan një bodrumi vere. Sido që të jetë, kjo strukturë komplekse sigurisht që i përket listës së çdo adhuruesi të arkitekturës.
Foto: Getty Images
Libraria Mbretërore e Danimarkës, Kopenhagë  
Ky tempull i veçantë për librat u ndërtua fillimisht në 1648 por u rinovua në gjendjen e tij aktuale në 1999. Është i njohur si “diamanti i zi” falë segmenteve me shkëlqim të metaleve të zeza në të dy anët e seksionit të mesëm të xhamit të pastër. Brenda, mund do të gjeni një thesar të vërtetë të veprave evropiane me një fokus të veçantë në Danimarkë (natyrisht), me të gjitha dorëshkrimet origjinale të filozofit Søren Kierkegaard dhe kopjen origjinale të librit të parë të njohur danez. Ndërtesa është gjithashtu shtëpia e muzeut kombëtar të fotografisë, një kafene, një sallë shfaqjesh dhe një afresk të madh abstrakt nga artisti i njohur danez Per Kirkeby në brendësi të tavanit.
Foto: Alamy
Libraria Strahov, Pragë
Manastiri Strahov në Pragë u themelua fillimisht në vitin 1143. Pavarësisht luftërave, zjarreve dhe katastrofave të tjera, ligji mbizotroi  në këtë vend dhe ndërtoi bibliotekën e tij në vitin 1679. Karakteristikat më të njohura të bibliotekës janë tavani i saj i jashtëzakonshëm, i cili është i mbuluar në afreske biblike dhe “rrota e përmbledhjes” që rrotullohet me gjithë rafte në mënyrë që t’i bëjë librat më të lehtë për t’u gjetur pa rrëzuar asnjë prej tyre.
Foto:  MVRDV/Ossip van Duivenbode
Tianjin Binhai Library, China
Nëse Biblioteka Tianjin Binhai e Kinës duket e njohur, kjo është ndoshta për shkak se fotot e dizajnit modern teknologjik të ndërtesës u bënë virale kur ndërtesa u hap në vitin 2017. (Ajo ishte nikoqire e mbi 10,000 vizitorëve në ditë atëherë, dhe vazhdon të jetë atraksioni kryesor turistik i Tianjin.) E dizajnuar nga firma Hollandeze MVRDV, biblioteka përmban një sferë të madhe shkëlqyese (e quajtur ‘Syri’) në mes të një auditori, harqe të harkuara si katedrale dhe rafte të dyshemesë deri në tavan. Ka vetëm një kapje: Raftet më të larta dhe të paarritshme nuk kanë në të vërtetë libra – përkundrazi, ato mbajnë pllaka alumini të shtypura me imazhe librash. Mirëpo, tymi dhe pasqyrat mund të jenë gjithashtu të bukura.
Foto: Alamy
Libraria Publike e Stokholmit, Suedi 
Libraria publike e Stokholmit u dizenjua nga arkitekti suedez Gunnar Asplund, i cili është gjithashtu i njohur për punën e tij në kinemanë Skandia dhe Varrezat Woodland të listuara nga Trashëgimia Botërore e UNESCO-s. Salla kryesore e rrumbullakët ka libra në çdo gjuhë nordike dhe një çati të bardhë, me një sfond që është projektuar të duket si e re.
Foto: Alamy
Libraria Bodleian, Oksford, Angli
Libraria e Oksfordit – konkretisht Libraria Bodleian është në përdorim që nga vitet 1300 (kjo është praktikisht një mijë vjet) dhe 12 milionë artikujt e saj të shtypur vazhdojnë të tërheqin studiues dhe udhëtarë nga e gjithë bota. Përveç strehimit të veprave të mëdha të denja për muze (si botimet e para të veprws ‘Ema’ të Jane Austen’s dhe ‘Mbi Origjinën e Specieve’ të Charles Darwinit), shumë ndërtesa të librarisë janë të bukura njëkohësisht.
Foto: Alamy
Libraria Kombëtare e Helsinkit, Finlandë  
E vendosur pranë Sheshit të Senatit dhe Katedrales së Helsinkit, Libraria Kombëtare e Finlandës është një nga ndërtesat më mahnitëse në këtë shtet. Ndërtesa kryesore u projektua në fillim të shekullit të 19-të, me arkitektin C.L. Engeli duke u inspiruar nga Klasicizmi me kolona korintike, ndërtesa rrumbullake dhe salla të veshura me mermer llaçi. Rinovimet në vitet 2010 restauruan dyshemetë prej druri të ndërtesës dhe muralet e tavanit në lavdinë e tyre të mëparshme dhe shtuan një kirjaluola nëntokësore (finlandisht “shpella e librit”) për të ruajtur disa nga tre milionë librat e kësaj librarie.
Foto: Getty Images
Libraria e Qytetit të Shtutgartit, Gjermani
I vendosur në një kub betoni në zemër të Gjermanisë jugore, kjo nuk është një librari e zakonshme. Atraksioni kryesor – një dhomë leximi pesëkatëshe, e formuar si një piramidë përmbysse – duket më shumë si lloj vizatimi sesa një librari, derisa të vini re qindra mijëra libra të grumbulluar mjeshtërisht.
Foto: Getty Images
Libraria Vennesla dhe Shtëpia e Kulturës, Norvegji
E vendosur afër majës më jugore të Norvegjisë, libraria e Venneslës është më shumë sesa një koleksion librash – është një qendër kulturore e qytetit dhe një vend takimesh. Ndërtesa ka në vete një dyqan kafeje, hapësira të hapura takimesh, klasa për kurse të arsimit për të rritur dhe një kinema. Trarët prej druri të gjatë dhe të hollë në brendësi të librarisë ishin krijuar për t’u dukur si një brendësi e një balene.
Foto: Alamy
Libraria Vasconcelos, Mexico City
Libraria Vasconcelos është vërtet diçka që ia vlen për ta parë. Brenda saj, ka më shumë se 470,000 libra të grumbulluar në rafte të varura, me detaje kurioze si dysheme të tejdukshme dhe një skelet të balenës së bardhë të ekspozuar. Përjashta, ndërtesa prej 820 metrash (e bërë prej betoni, çeliku dhe qelqi) qëndron në mes të një kopshti botanik të stolisur që përmban florën vendase në Meksikë. Pra, nëse jeni duke kërkuar pak natyrë me kulturën tuaj, e dini se ku të shkoni.
Foto: Alamy
Libraria Alexandrina, Egjipt
Aleksandria dikur ishte shtëpia e librarisë më të famshme në botë. Tani, Egjipti i bën homazh biblio-trashëgimisë së saj me këtë ndërtesë të hijshme prej graniti. Struktura rrethore, e projektuar nga firma norvegjeze Snøhetta, është e mbuluar me gdhendje të bëra nga artistë vendas dhe shtrihet pranë një pishine të madhe reflektuese. Megjithëse ka mjaft libra në tre gjuhë (arabisht, frëngjisht dhe anglisht), ka edhe muze, një planetar (hapësirë me yje dhe planete) dhe një laborator kushtuar restaurimit dhe ruajtjes së dorëshkrimeve antike.

Rruga Press

Next Post

Thirrja që iu kthye bumerang Trumpit

Fjalët e mbështetësve të Donald Trumpit, të cilët akuzohen për pjesëmarrje në trazirat fatale të Capitolit në SHBA, mund të përfundojnë duke u përdorur kundër tij në gjykimin për shkarkim nga Senati, për akuzën e nxitjes së kryengritjes së 6 janarit. Të paktën pesë mbështetës që përballen me akuza federale […]