Pandemia e koronavirusit, 15% e italianëve refuzojnë AstraZeneca

user3
0 0

Italia duket se ka një problem me vaksinat që përveç mungesës së dozave lidhet edhe me mohimin e tyre.

Vetëm në zonën e Lombardisë, raportojnë autoritetet, mbi 15 për qind e personave që ftohen të vaksinohen, nuk kanë pranuar vaksinën e AstraZeneca, pavarësisht se edhe dje Agjencia Europiane e Barnave konfirmoi se të mirat prej saj janë më të shumta.

Në të gjithë vendin 11 milionë persona janë marrë të paktën një dozë, ndërkohë që 3,5 milionë janë imunizuar totalisht.

Situata me pandeminë në vendin fqinj vijon të jetë e rënduar ku në ditën e fundit shifrat e vdekjeve dhe rasteve të reja pësuan një rritje të ndjeshme.

Next Post

U shoqëruan mbrëmjen e djeshme për në Komisariat, lihen të lirë të gjithë kontrollorët e trafikut ajror

Deri tani zyrtarisht nuk janë lëshuar urdhër arreste, por hetimet mbi pezullimin e punës nga punonjësit e Albcontrol vijojnë. Te gjithë kontrollorët e trafikut ajror të aeroportit të Rinasit janë lënë të lirë pas marrjes në pyetje nga ana e oficerëve të policisë gjyqësore te prokurorisë së Tiranës. Deri tani […]