Situata me pandeminë/ A do të rikthehet karantina totale? Flet zv.ministrja e Shëndetësisë

User1
0 0

Shqipëria po përballet me situatën më të vështirë nga pandemia që prej fillimit të saj. Koronavirusi dhe mutacionet e tij ende të pakonfirmuar kanë kaluar në trasmetim komunitar.

Mbi 1 mijë persona konfirmohen të infektuar në ditë, me dhjetra të prekur të tjera që nuk hyjnë në sistemin publik, po rriten vdekjet ndërsa kapacitetet e 6 spitaleve Covid po shkojnë drejt ezaurimit.

“Kemi një transmetim komunitar. Një transmetim me incidencë të lartë të rasteve të konfirmuara reflektuar jo vetëm më pozitivitetin por dhe rastet që kanë kërkuar shtrim spitalor”, shprehet Eugena Tomini.

Karantina e plotë do të jetë guri i fundit i qeverisë e cila si duket nuk ka në plan të zbatojë para zgjedhjeve. Ndaj Tomini uljen e rasteve e kërkon përmes ndërgjegjësimit të popullatës.

“Karantina do jetë guri i fundit përkundrejt shtrëngimit të masave. Duhet të jemi të përgjegjshëm për zbatimin e masave”, shton Tomini.

Eugena Tomini, eksperte e komitetit teknik  dhe zv.ministre e Shëndetësisë tregon se 16 raste në vend janë konfirmuar të riinfektuar nga koronavirusi.

Në 25 shkurt përfundon afati i masave të vendosura nga komiteti i ekspertëve. Ditën e mërkurë pritet mbledhja dhe vendimet e radhës. Burime nga komiteti bëjnë të ditur se nuk priten masa shtesë dhe as ashpërsimi i mëtejshëm i kufizimeve.

Rruga Press


Next Post

Thellohet skandali i OST me linjën 400 kw. Eksperti: Hetim cilësisë së punimeve! U pengua shkëmbimi i energjisë me Kosovën

Thellohet skandali i OST me linjën 400 kë Shqipëri-Kosovë. Dy muaj pas inaugurimit të investimit 70 milionë euro të kësaj linje të transmetimit të energjisë elektrike, janë rrëzuar 4 shtylla të tensionit të lartë, çka ka bllokuar transmetimin e energjisë nga një vend në tjetrin. Eksperti i energjisë, Eduart Elezi […]