Studimet: Për ata që kanë kaluar Covid, mjafton një dozë vaksine

User1
0 0

Për ata që kanë kaluar Covid-19, një dozë e vaksinës Pfizer ose Moderna rrit mbrojtjen imune edhe ndaj varianteve të tjera, ndërsa një dozë e dytë nuk jep efekte të veçanta dhe mund të shmanget, sipas dy studimeve nga Qendra e Kërkimit të Kancerit ”Fred Hutchinson” në Seattle dhe Universiteti i Nju Jorkut.

Studimi i parë bazohet në testet e gjakut të një mostre prej 10 vullnetarësh, të gjithë që kishin pasur sëmundjen, shtatë prej të cilëve u vaksinuan me një dozë Pfizer dhe tre me një të Moderna.

“Vaksina ka rritur nivelin e antitrupave në gjak me mijëra herë”, shpjegon Andrew McGuire, një nga autorët, për gazetën ”New York Times”.

“Në testet laboratorike doli që jo vetëm antitrupat e zhvilluar nga të vaksinuarit duken më efektivë sesa ata të atyre që kanë pasur dy doza të vaksinës, por jo infeksionin, por gjithashtu që ata janë gjithashtu në gjendje të zhdukin virusin variant të Afrikës së Jugut”, shpjeguan autorët e studimit.

”Një dozë e vetme është më se e mjaftueshme”, shtojnë ata.

”Doza e dytë nuk duket se ka efekte të rëndësishme”, shpjegojnë autorët.

Rruga Press


Next Post

Osmani me Abbottin diskutojnë për “sulmet me prapavijë politike”

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka pritur në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abott, me të cilin ndër të tjera ka biseduar për zhvillimet aktuale në vend. Sipas njoftimit, Osmani e Abbott diskutuan edhe për zhvillimet e fundit në vend dhe, siç i kanë quajtur ata, […]